
O projektu mART
Projekt mART je inicijativa koja povezuje učenike i učitelje iz različitih zemalja kako bi istražili kreativne načine učenja matematike. Cilj projekta je razvijanje kritičkog mišljenja i inovativnih rješenja kroz umjetničke izraze i matematičke koncepte. Ovaj projekt naglašava važnost međunarodne suradnje i razmjene ideja među mladima, potičući ih na stvaranje novih perspektiva u obrazovanju.
Istaknuti matematičari
Naša stranica posvećena je slavnim matematičarima poput Pitagore, koji je poznat po svojim doprinosima u geometriji, te Mariji Gaetani Agnesi, prvoj ženi koja je napisala sveobuhvatni udžbenik o matematici. Ovi znanstvenici su inspiracija našim učenicima i učiteljima u projektu mART.
Isaac Newton
Newton je otkrio zakon gravitacije – onaj zbog kojeg jabuka pada na zemlju! Također je smislio tri zakona gibanja i izumio poseban teleskop. Zanimljivo je da je volio provoditi pokuse kod kuće, a jednom je čak gledao Sunce kroz ogledalo i skoro oslijepio.
Marin Getaldić
Getaldić je bio poznati hrvatski matematičar i fizičar iz Dubrovnika. Posebno se bavio optikom, proučavao je kako se svjetlost lomi kroz staklo i napravio je posebne leće. Njegovi pokusi su pomogli izumu teleskopa i drugih optičkih uređaja.
Pitagora
Pitagora je poznat po Pitagorinom poučku, koji pomaže izračunati duljinu stranica trokuta. Bio je prvi koji se nazvao “filozofom”, što znači “ljubitelj mudrosti”. Njegovi učenici su morali živjeti vrlo strogo i u tajnosti, a vjerovali su i da brojevi imaju posebnu moć.
Maria Gaetana Agnesi
Maria Gaetana Agnesi bila je talijanska matematičarka. Najpoznatija je po matematičkoj krivulji koja se zove “krivulja Marije Agnesi” ili “Witch of Agnesi” (Vještica Agnesi), iako je to zapravo nastala greška u prijevodu – izvorno ime krivulje nema veze s vješticama. Bila je prva žena koja je napisala znanstvenu knjigu o matematici.
Ada Lovelace
Ada Lovelace bila je engleska matematičarka i prva osoba na svijetu koju danas nazivamo programerkom. Osmislila je prve upute za računalo, iako tada računala još nisu ni postojala! Zanimljivo je da je bila kći slavnog pjesnika Lorda Byrona.
Eratosten
Eratosten je bio grčki znanstvenik koji je prvi izračunao opseg Zemlje i to vrlo točno, iako tada nisu znali ni pravu veličinu Zemlje! Također je smislio način kako pronaći proste brojeve, poznat kao Eratostenovo sito. Bio je šef slavne Aleksandrijske knjižnice.
Julia Robinson
Julia Robinson bila je američka matematičarka poznata po rješavanju jednog od najtežih matematičkih problema – Hilbertovog desetog problema. Bila je prva žena predsjednica Američkog matematičkog društva i poznata po tome što je željela da je pamte po svojim matematičkim postignućima, a ne samo zato što je bila žena.
Euklid
Euklid se zove “otac geometrije”. Napisao je knjigu “Elementi”, koja je stoljećima bila najvažnija knjiga iz matematike. Zahvaljujući njemu, danas učimo o točkama, pravcima i ravninama. O njemu se zna vrlo malo, ali se vjeruje da je živio u Aleksandriji prije više od 2000 godina.
Nikola Tesla
Tesla je izumio izmjeničnu struju, bez koje danas ne bismo imali struju u kućama. Smislio je i radio, bežični prijenos energije i mnoge druge izume. Zanimljivo je da je kao dijete volio izmišljati igre i često je sanjario o stvarima koje još ne postoje.
Stjepan Gradić
Gradić je bio svećenik, znanstvenik i knjižničar iz Dubrovnika. Bio je ravnatelj Vatikanske knjižnice i bavio se matematikom, filozofijom i astronomijom. Pomogao je obnoviti Dubrovnik nakon velikog potresa 1667. godine i bio je poznat po tome što je pomagao svom gradu i iz inozemstva.
Emmy Noether
Emmy Noether bila je njemačka matematičarka koju je i Albert Einstein smatrao najvažnijom ženom u povijesti matematike. Njezin rad je pomogao znanstvenicima da bolje razumiju kako funkcioniraju simetrije i zakoni u prirodi. Mnogi matematički pojmovi danas nose njezino ime, kao što je Noetherin teorem.
Einstein
Einstein je jedan od najpoznatijih znanstvenika svih vremena. Osmislio je teoriju relativnosti, koja je promijenila način na koji razmišljamo o svemiru. Zanimljivo je da je kao dijete kasno progovorio, a u školi nije bio najbolji iz svih predmeta. Kad je imao 5 godina, otac mu je dao kompas, što ga je toliko fasciniralo da je tada odlučio postati znanstvenik
Online izložba najboljih učeničkih radova

David Bencetić, 5.b

Doris Gašpić, 5.b

Lika Johan, 5.b

Martin Hlebetina, 5.b

Martina Bašić, 5.b

Ana Puškarić, 5.c

Daniel Meglaj, 5.c

Dora Garašić , 5.c

Lorena Rušnov, 5.c

Manuela Mijadžiković, 5.c
